top of page

Razvoj socio - emocionalnih vještina kod djece

emocije.jpeg

Svi znamo koliko su socijalne i emocionalne vještine važne i kako ih treba kontinuirano usvajati od najranijeg djetinjstva da bi mogli ostvariti kvalitetne odnose s drugima.

Od obitelji pa dalje učenje nam se događa najprije spontano (imitacijom, metodom pokušaja i pogrešaka), a poslije se nastavlja kroz interakciju s grupama vršnjaka kao i sa ostalim grupama s kojima dolazimo u dodir i širim socijalnim okruženjem u kojem živimo.

U ranom djetinjstvu su roditelji najutjecajniji modeli svojoj djeci, a polaskom u vrtić modelima od kojih se socioemocionalne vještine uče postaju i odgajatelji i vršnjaci.

Nekad su djeca imala više prilika za razvijanje svojih emocionalnih i socijalnih vještina, svakodnevno se satima igrajući s drugom djecom i provodeći više vremena s roditeljima, bakama, djedovima i ostalim odraslima. Danas je manje vremena za opuštajuću, slobodnu igru, više smo pretrpani raznim obvezama, a i utjecaj tehnologije na provođenje slobodnog vremena je veliko. Zbog toga djeca danas imaju manje prilika za vježbu i učenje socio-emocionalnih vještina te je korisno planirati ciljane aktivnosti za njihov razvoj tijekom boravka djece u vrtiću

Koronavirus i djeca

djeca i korona.jpg

Dragi roditelji, skrbnici, odgojitelji

trenutno se suočavamo s epidemijom koronavirusa koji, za neke skupine osoba, može biti opasan po život. Radi toga smo suočeni s povišenim osjećajem nesigurnosti i straha za budućnost. Odrasle osobe imaju razvijene načine nošenja sa svojim strahovima, od umanjivanja prijetnje “to je isto kao i obična grupa”, preko slušanja uputa stručnjaka i znanstvenika pa do vrlo temeljitih priprema za slučaj da moraju provesti duže vrijeme zatvoreni u kući. Djeca još uče prepoznavati svoje osjećaje i upravljati njima, a njihov doživljaj i nošenje sa situacijom uvelike ovisi o tome hoće li im odrasli i na koji način objasniti što se događa.

Suprotno čestom vjerovanju odraslih kako „djeca ništa ne razumiju“ ona vrlo brzo prepoznaju kada se nešto ozbiljno događa u njihovoj okolini. Djeca će osjetiti da su njihovi roditelji i druge bliske osobe uznemireni, čuti će neke informacije na televiziji koje ne razumiju, čuti će odrasle kako zabrinuto komentiraju ili razgovaraju te će na temelju toga stvoriti vlastitu sliku toga što se događa.

VRLO JE BITNO DA SA SVOJOM DJECOM RAZGOVARATE TE NA SLIKOVIT NAČIN POJAŠNJAVATE O ČEMU JE RIJEČ KAKO NE BI DOŽIVJELA TRAUMU.

Blagdani 

Blagdanski prosinac je čarobno doba godine. Mirisi kolača, osvijetljeni i okićeni grad, darivanje, druženja … sve to u većini nas izaziva osjećaje radosnog iščekivanja i uzbuđenja, međutim ipak posebnu čar ima za djecu. Nije stoga čudo da velik broj ljudi, svoje najljepše uspomene iz djetinjstva veže upravo uz prosinačko blagdansko doba.

Blagdani svakako predstavljaju idealno doba za provođenje više vremena sa svojom djecom. Kroz obiteljsku povezanost, tradiciju i događanja dijete razvija vlastiti identitet, emocionalnost, socijaliziranost i pripadanje, te zadovoljava potrebe za osjećajima ljubavi, poštovanja, uvažavanja i prihvaćanja.

Upravo blagdansko razdoblje pruža izuzetnu priliku za razvijanje obiteljske tradicije, odnosno omogućuje djetetu usvajanje pozitivnih roditeljskih iskustava vezanih uz blagdane, čime se dijete uči cijeniti jednostavne ali posebne životne trenutke, te prihvaća značaj međusobnih odnosa u svojem životu.

bottom of page